HAIBIKE,CRUSSIS,BEANY.GARANČNÍ SERVIS ZDARMA. DLOUHOLETÉ ZKUŠENOSTI. SKLADEM VŠECHNY PRODUKTY OD SCOOT & RIDE. KAMENNÁ PRODEJNA: BĚLOHORSKÁ 646/12, PRAHA 6.

PFC

 

PFC JSOU PERFLUOROVANÉ SLOUČENINY, KTERÉ SE V OUTDOOROVÉM PRŮMYSLU VYUŽÍVAJÍ PRO VODOODPUDIVOST TEXTILIÍ. V NEDÁVNÝCH VĚDECKÝCH STUDIÍCH SE ALE PFC LÁTKY UKÁZALY JAKO ZDRAVÍ ŠKODLIVÉ A VELMI POMALU ROZLOŽITELNÉ V PŘÍRODĚ.

Jsou to sloučeniny, jejichž molekulu tvoří pouze atomy uhlíku a fluoru. Tyto látky jsou většinou bezbarvé plyny nebo nízkovroucí kapaliny bez výraznějšího zápachu. Hlavní a nejdůležitější vlastností této skupiny látek je jejich stabilita a nereaktivita. Jedná se o látky vytvořené člověkem – syntetické.

PFC jsou perfluorované chemikálie, které jsou často používány v outdoorovém průmyslu pro vodoodpudivost textilií. DWR (trvanlivá vodoodpudivost) procedury, ve kterých jsou použity, jsou velmi důležité k zabránění saturaci tkaniny. To dovoluje nepromokavým membránám fungovat tak, jak mají. Tedy zajistit sucho uživatelům. Tyto látky se vyskytují téměř ve všem kolem nás. Najít je můžeme ve stanech, kobercích nebo ve veděodolných povrchových úpravách u outdoorového oblečení. PFC látky odpuzují vodu, jsou tepelně stabilní a stálé, mají však i druhou stránku.

Některé PFC sloučeniny mají dle vědeckých studií nežádoucí vliv na zdraví živočichů, včetně nás lidí. Do prostředí se uvolňují především při výrobě zboží, ale například i během praní či likvidaci oblečení. Vědci nalezli stopy PFC ve vzduchu, vodě, vzdálených ledovcích, rostlinách, u volně žijících živočichů a dokonce i v lidské krvi. V malém množství se PFC látky mohou dostávat do těla i skrze kůži. 

Tyto PFC látky, jsou obecně označované jako C8. Právě C8 vykazují toxikologické vlastnosti (PFOAs a PFOSs) a jsou také perzistentní a bioakumulativní. Perfluorované uhlovodíky nejsou tedy v přírodě rozložitelné a mají nežádoucí vliv na zdraví živočichů, včetně nás lidí, jako například růst nádorových onemocnění - rakoviny.

Z těchto důvodů se látky C8 z fluorovaných uhlovodíků s dlouhými řetězci nahrazují novější generací C6 z fluorovaných uhlovodíků s krátkým řetězcem. C6 látky dosahují dobrých výsledků, pokud jde o funkčnost a životnost s výrazně lepším environmentálním dopadem ve srovnání s látkami C8.

PFC Free znamená, že materiál neobsahuje žádné látky obecně označované jako C8.

 

Dakine přichází s novou kolekcí s ekologickou vodoodpudivou úpravou, která tyto nežádoucí PFC látky neobsahuje.     

Aquaclean | PFC – děkuji, nechci!