HAIBIKE,CRUSSIS,BEANY.GARANČNÍ SERVIS ZDARMA. DLOUHOLETÉ ZKUŠENOSTI. SKLADEM VŠECHNY PRODUKTY OD SCOOT & RIDE. KAMENNÁ PRODEJNA: BĚLOHORSKÁ 646/12, PRAHA 6.

Jak vybrat lyže

DĚTI A JUNIOŘI:

Modely lyží, které jsou určené pro nejmenší lyžaře. Jedná se především o lehké a snadno ovladatelné lyže. Díky malému rádiusu jsou velmi točivé. Dětské lyže mají většinou stejné složení a tak hlavně rozhoduje jejich design. Ideální je, aby si je děti vybrali sami a chtěli na nich lyžovat.

Lyže: Pro rekreační lyžaře doporučujeme zvolit délku lyží o 15-20cm kratší, než je výška postavy (cca mezi ramena a bradu). Zdatnější lyžaři mohou zvolit lyže o 10cm kratší oproti výšce postavy (nos).

 

DOSPĚLÍ:

Lyže:  Správná volba lyží je vždy závislá na několika kritériích. V první řadě záleží na tom, v jakém terénu se chcete pohybovat. Při výběru sjezdových lyží je nutné brát v potaz také Vaše lyžařské dovednosti a preferovaný styl jízdy. Délka lyží by se tedy měla pohybovat od brady až lehce nad postavu lyžaře. Čím mají lyže větší radius, tím by měli být delší.

 

Schopnost lyžaře:

Začátečník: Lyžař, který teprve začíná, případně lyžuje sporadicky. Pro ně jsou ideální volbou lyže měkčí, většinou s kompozitovým nebo lehkým dřevěným jádrem. Lyže jsou snáze ovladatelné a nekladou začínajícímu lyžaři větší odpor, také usnadňují započetí a vedení oblouku. Tyto lyže jsou vhodné na pomalejší a kontrolovatelnou jízdu.

Pokročilý: Lyžař, který lyžuje delší dobu, ovládá lyže na úrovni, která mu dovolí sjet všechny sjezdovky. Pro pokročilé lyžaře doporučujeme lyže s dřevěným jádrem, popřípadě s vyztužením, ať už karbonu nebo titanalu. Lyže lépe drží na tvrdším podkladu, zároveň však příliš nekladou odpor. Jejich ovládání nevyžaduje vynaložení příliš velké síly.

Sportovní: Lyžař, který vyhledává na svahu rychlost. Pro takového lyžaře jsou nejvhodnější sportovní lyže s dřevěným jádrem, s vyztužením, většinou titanal a karbon, který zvyšuje tvrdost lyží. Díky tomu jsou lyže stabilní při vysokých rychlostech a drží na tvrdém podkladu. Ovládání těchto lyží vyžaduje větší dávku síly, dynamiky a technické zdatnosti. 

 

Terén:

Upravená sjezdovka: Pokud budete lyžovat výhradně na upravených sjezdovkách, pak se zaměřte na lyže typu slalomka, all-mountain nebo obřačka. Tyto lyže se sice liší svým profilem, ale všechny jsou vhodné na upravené sjezdovky.

Mimo sjezdovku: Pokud vás láká jízda mimo sjezdovku, jsou pro vás vhodné lyže s označením Freeride. Lyže si poradí i s jízdou na neupravených svazích s hlubokým sněhem.

Park: Rádi děláte triky, skáčete nebo jezdíte pozadu? V tom případě jsou pro vás nejlepší volbou lyže z kategorie Freestyle. Lyže jsou jako dělané pro jízdu ve snowparku.

 

 

Radius (krojení) lyží:  Jedná se o poloměr oblouku, který by lyže opsala za ideálních podmínek.

Slalomové: Lyže jejichž doménou jsou krátké carvingové oblouky. Jsou užší pod vázáním, díky čemuž jsou velmi rychlé v přehranění, ale bývají nestabilní v měkkém a rozbitém sněhu. Tyto lyže mají malý rádius do 13m. Proto je vhodnější vybrat lyže v kratší délce. Lyže jsou vhodné pro jízdu na upravené sjezdovce při rychlé a dynamické jízdě.

All-mountain: Velice oblíbený typ lyží, které zvládnou jak upravenou, tak i rozbitou a nerovnou odpolední sjezdovku. Allmountain lyže mají pod vázáním šířku 75-90 mm. Lyže jsou stabilní při jízdě v nerovném terénu, což nahrává skvělému zážitku lyžování po celý den. Větší šířka lyže znamená, že přehranění je pomalejší než u užších lyží. All-mountain lyže uspokojí všechny kategorie lyžařů, od začátečníků až po sportovní lyžaře. S tímto typem lyží můžete také jezdit mimo upravenou sjezdovku, což z nich dělá univerzální lyže.

Obřačky: Lyže, které jsou vhodné na šiřokou sjezdovku s minimem lyžařů. Lyže jsou hůře ovladatelné pro jejich velký rádius nad 17m. S tímto typem lyže se hůře manipuluje a doporučuje se pro sportovní lyžaře. Sportovní obřačky jsou užší, což umožňuje rychlé přehranění, ale vyžadují perfektně upravenou sjezdovku. Na druhou stranu však mají perfektní vlastnosti ve vysokých rychlostech, při středních a dlouhých obloucích. Pokud jste sportovní lyžař, tak se určitě nebojte délky a zvolte si lyže stejně dlouhé jako jste vy.

Freeride lyže:  Jsou určeny především do volného terénu. Mají větší šířku pod botou (85 – 115 mm), tím i celkově větší plochu lyže, která úžasně proplouvá prašanem. Tyto lyže se však neztratí ani na upravené sjezdovce, zejména na měkkém, rozježděném sněhu.

Freestyle lyže: Vhodné do snowparku, na skoky a trikové lyžování. Mají zvednuté patky pro jízdu pozadu. Lyže lze využít i na sjezdovce.

 

 

Délka lyží:

Ideální délka lyží by měla být vždy podle zdatnosti lyžaře, každému vyhovuje něco jiného. Rekreační lyžaři by měli mít lyže maximálně po bradu - kratší lyže jsou lépe ovladatelné a nejsou tak rychlé. Čím zdatnější lyžař, tím delší lyže. 

Dětské: lyže - 20cm z postavy

Juniorské: lyže - 20cm až - 10cm z postavy

Slalomové: lyže - 20cm až - 10cm z postavy

All-mountain: lyže - 15cm až - 5cm z postavy

Obřačky: lyže - 10cm až + 5cm z postavy

Freeride: lyže - 10cm až + 5cm z postavy

Freestyle: lyže - 20cm až - 5cm z postavy

 

Záznamy nebyly nalezeny...

NEJLEPSI CENY
GARANČNÍ SERVIS ZDARMA
DLOUHOLETÉ ZKUŠENOSTI.
DOPRAVA ZDARMA